skender iljaz braka

(15.12.1954 / Durres)

Pendimi….


M'a fal ti gabimin!
Dikur e dashur rënd të lëndova.
Të solla makthin si dhuratë të pakëndëshme
dhe netëve pa dashur t'a shtova pagjumesinë.
Si pikë e ujit shkëmbin, zemren t'a coptova.
Në mijëra kristale t'a thërrmova dashurinë.

Ma fal ti gabimin!
E dashur, ti më fal!
Unë jam fytyrë, që skuqem në gabime.
Unë jam syri, që dridhet si një tingull.
Unë jam zemra, që gjunjëzohet nën përgjërime.
Unë jam shpirti, që tretet nëpër mjegull.

Ma fal gabimin! ,
E dashur ti, me fal!
Me ujë burimi mëkatet do t'i laj.
Buzet do t'i ngroh me dëborën në mal
Në thellësi oqeanesh pafundesisht do të zhytem.
Tek ty për tu rikthyer dhe një herë si kristal

Submitted: Tuesday, July 15, 2014
Edited: Tuesday, July 15, 2014

Topic(s): art


Do you like this poem?
0 person liked.
0 person did not like.

What do you think this poem is about?Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags

What do you think this poem is about?

Comments about this poem (Pendimi…. by skender iljaz braka )

Enter the verification code :

There is no comment submitted by members..

PoemHunter.com Updates

New Poems

 1. The 3 kelvin sound of great expectations, Marcel Aouizerate
 2. Online Halloween, Marcel Aouizerate
 3. A royal glasshouse, Marcel Aouizerate
 4. Poem: Quiet Spaces, Joseph James Breunig 3rd
 5. Where You Are Planted, Evie Shockley
 6. We are not in favor of, gajanan mishra
 7. Afterward, Lawrence Beck
 8. Fourth's Corner, michael walkerjohn
 9. O stop, little, lovely rose, Saheb Mohapatra
 10. Diwali For The Dead, Saheb Mohapatra

Poem of the Day

poet William Butler Yeats

WINE comes in at the mouth
And love comes in at the eye;
That's all we shall know for truth
Before we grow old and die.
I lift the glass to my mouth,
...... Read complete »

 

Modern Poem

poet Anna Akhmatova

 

Member Poem

poet Sumita Datta

Trending Poems

 1. The Road Not Taken, Robert Frost
 2. Daffodils, William Wordsworth
 3. From 'The Testament of Beauty', Robert Seymour Bridges
 4. A Night Thought, William Wordsworth
 5. Phenomenal Woman, Maya Angelou
 6. Still I Rise, Maya Angelou
 7. A Drinking Song, William Butler Yeats
 8. If You Forget Me, Pablo Neruda
 9. Do Not Go Gentle Into That Good Night, Dylan Thomas
 10. A Moments Indulgence, Rabindranath Tagore

Trending Poets

[Hata Bildir]