skender iljaz braka

(15.12.1954 / Durres)

Puthëm Si Dikur..


Lodhur prej vetmisë nën një brengë mallëngjimi
dhe një herë të thërras, prej dhimbjesh i fashitur.
Gjithë mallin t'a përcjell me një jehonë pikëllimi.
Nën përvëlim i mbetur, thellë shpirtit i zhuritur.
Ndaj shkallmoje forcërisht koracën e ngurimit
dhe merre ti vrapin, fluturimithi për tek unë.
Gjatë të kam pritur, dërrmuar prej ngashërimit.
Prej vitesh të kam pritur, i heshtur si një murg.
Eja të takohemi atje, atje ku rrinim deri vonë.
Në atë vënd ku lulëkuqet çelin përmbi gurë.
E dashur ti kthehu si një puhizë e ngrohtë.
Me zjarrin tënd pëkëdhelëm dhe puthëm si dikur!

Submitted: Tuesday, July 15, 2014
Edited: Tuesday, July 15, 2014

Topic(s): love and art


Do you like this poem?
0 person liked.
0 person did not like.

What do you think this poem is about?Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags

What do you think this poem is about?

Comments about this poem (Puthëm Si Dikur.. by skender iljaz braka )

Enter the verification code :

There is no comment submitted by members..

PoemHunter.com Updates

New Poems

 1. पापा, sushant jha
 2. The Merely Imagined Author Writing The L.., mary douglas
 3. Will you come to me tonight?, Erato
 4. पापा, sushant jha
 5. पापा, sushant jha
 6. Resurgence, DEEPAK KUMAR PATTANAYAK
 7. Returning from the Broken Mirror Myth, Gabriel Sumon
 8. Tour Of Life, RoseAnn V. Shawiak
 9. ZZ Animals Flunk These 2014 Candidates, Saiom Shriver
 10. my pool days, lee fones

Poem of the Day

poet John Clare

I love to see the old heath's withered brake
Mingle its crimpled leaves with furze and ling,
While the old heron from the lonely lake
Starts slow and flaps its melancholy wing,
...... Read complete »

 

Modern Poem

poet Grace Paley

 

Trending Poems

 1. I Know Why The Caged Bird Sings, Maya Angelou
 2. Daffodils, William Wordsworth
 3. Do Not Go Gentle Into That Good Night, Dylan Thomas
 4. Still I Rise, Maya Angelou
 5. Annabel Lee, Edgar Allan Poe
 6. All the World's a Stage, William Shakespeare
 7. If You Forget Me, Pablo Neruda
 8. The Road Not Taken, Robert Frost
 9. A Dream Within A Dream, Edgar Allan Poe
 10. Invictus, William Ernest Henley

Trending Poets

[Hata Bildir]