skender iljaz braka

Rookie - 184 Points (15.12.1954 / Durres)

Prej njerëzores dua të digjem


Prej njerëzores dua të digjem

Më çmëndën këto dekrete presidenciale
Këto farsa mashtruese që askujt si shërbejnë,
Nuk mundem më dot ti duroj.
Vazhdojnë jetët tona ende të mbeten të dhunuara.
Prej një shëmtimi që vetëm përçudnime pjell e pagëzon.

Vuajtjet e të shkuarës dhe një herë më janë rikthyer.
Gjithë ç'kam hequr ndjej t'më rizgjohet më me forcë.
Dhe këtë herë mbeta i përvuajturi që dhunuesit
S'iu përula e s'ia shtriva kurrë njërën dorë.
Para dhëmbëve të flliqura të kapitalit
zë dhe ulëras me gjithë sinqeritet.
Këtë shëmtim nga themelet dua t'a ndryshoj.

Me vëmëndje kam dëgjuar rënkimet e një shpirti fatkeq,
Që mes erërash të ftohta sillet si poezi e pikëllimit botëror.
Në lakuriqësinë e urisë njerëzore
unë dhimbjen gjer në palcë kam ndjer.
Prej vdekjes së pashmangshme të fshihet
dhe të dridhet një tutor.

E vështirë është rruga ime, e mundimshme.
Më çon ajo drejtë majash ku me diellin të puthem.
Njerin e vërtetë kam dashur dhe respektuar
mbi gjithça në botë.
Prej njerëzores dhe dashurisë së tij
dua të vdes dhe të digjem.

Submitted: Thursday, July 24, 2014

Topic(s): art


Do you like this poem?
0 person liked.
0 person did not like.

What do you think this poem is about?Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags

What do you think this poem is about?

Comments about this poem (Prej njerëzores dua të digjem by skender iljaz braka )

Enter the verification code :

There is no comment submitted by members..

PoemHunter.com Updates

New Poems

 1. mere aansu mere daman me simat jaaye, Mohammad Sahil Raza
 2. Rolling Thunder Of An Iron Horse, Juan Olivarez
 3. Chuckle, shinej K.P
 4. The night is ending away for the reputat.., clawdea benat
 5. Terrorism, Alem Hailu Gabre Kristos
 6. My Dear Mom,, Dr John Celes
 7. Busy Life Bugged as Dybbuk Jigged jeez!, Harindhar Reddy
 8. Day of the Dead, Nassy Fesharaki
 9. Bow to God for the Life You Bestowed, yow!, Harindhar Reddy
 10. Please come agan, gajanan mishra

Poem of the Day

poet Sara Teasdale

I would live in your love as the sea-grasses live in the sea,
Borne up by each wave as it passes, drawn down by each wave that recedes;
...... Read complete »

   

Member Poem

Trending Poems

 1. November, Thomas Hood
 2. Daffodils, William Wordsworth
 3. The Road Not Taken, Robert Frost
 4. Still I Rise, Maya Angelou
 5. Do Not Go Gentle Into That Good Night, Dylan Thomas
 6. All the World's a Stage, William Shakespeare
 7. I Would Live In Your Love, Sara Teasdale
 8. A Dream Within A Dream, Edgar Allan Poe
 9. And Death Shall Have No Dominion, Dylan Thomas
 10. Invictus, William Ernest Henley

Trending Poets

[Hata Bildir]