skender iljaz braka

Rookie - 185 Points (15.12.1954 / Durres)

Mbase nuk e dinte…


Mbase nuk e dinte se unë nuk doja
të bëja tregti me shpirtin e saj.
Ngatërruar me errësirem iku.
Nuk e di ku shkoi…
Mes një pylli ëndrrash më humbi,
duke më lënë vetëm me magjepsjen
dhe pakuptueshmrin e një hidhrimi shqetsues.
Nimfën e kalëtr që prej valëve më vinte e fuqishme
si ulërima e sinqertë e dëshpërimit.
Kurrë se pata prekur e takuar më parë.
Prë mua ishte pjesa më e madh e jtës.
E panjohura dhe forca fatale
dhe unë pjesa tjetër që nuk dita kurrë buzn t'ia freskoj.
Askush si ajo gjuhën time të heshtjes nuk e ka kuptuar.
Ngaherë më shfaqet turbullt nëpër ëndërr mirazhi saj, .
Leshrat e verdha me aromën e lules së kumbullës.
Nuk e di nga më iku e ku shkoi.
Nën ç'rrjedha lumenjësh u shua zjarri i shikimit
të palëvizshm të atyre syve prej statuje mermeri?
Nuk di ku i humbi tingllimi i zërit,
ku jehoi pikllimi i lotit të patharë.
Mbaj mënd se e bukur ish
si gërbullë e pikturuar nga Floberi

Submitted: Thursday, July 24, 2014

Topic of this poem: love and art

Form:


Do you like this poem?
0 person liked.
0 person did not like.

Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags

What do you think this poem is about?

Comments about this poem (Mbase nuk e dinte… by skender iljaz braka )

Enter the verification code :

There is no comment submitted by members..

Trending Poets

Trending Poems

 1. The Road Not Taken, Robert Frost
 2. If, Rudyard Kipling
 3. Still I Rise, Maya Angelou
 4. Daffodils, William Wordsworth
 5. If You Forget Me, Pablo Neruda
 6. Dreams, Langston Hughes
 7. As I Grew Older, Langston Hughes
 8. A Dream Within A Dream, Edgar Allan Poe
 9. Annabel Lee, Edgar Allan Poe
 10. Do Not Stand At My Grave And Weep, Mary Elizabeth Frye

Poem of the Day

poet Oliver Wendell Holmes

YES, write, if you want to, there's nothing like trying;
Who knows what a treasure your casket may hold?
I'll show you that rhyming's as easy as lying,
...... Read complete »

   

New Poems

 1. Gandhi Versus Godse, Jasbir Chatterjee
 2. Muslims…Indeed Christians….Specifically .., James B. Earley
 3. Friends, Asit Kumar Sanyal
 4. Love's Curse Befell None, Jayatissa Liyanage
 5. Saturday's Sultry Soho Spinster {Alliter.., Frank James Ryan Jr...FjR
 6. Reality of Love - 3: Life Sans Bonds, Jayatissa Liyanage
 7. My End, Zanzoo Mindanase
 8. Reality of Love - 2: Veiled Motive, Jayatissa Liyanage
 9. Imagining a Vessel in a Rock on a Beach, Johanna Boal
 10. Reality of Love - 1: Elements, Jayatissa Liyanage
[Hata Bildir]