skender iljaz braka

Rookie - 185 Points (15.12.1954 / Durres)

Letër tim biri.


Kënaqu rrezes së diellit biri im.
Kënaqu pikëzës së shiut,
fërshëllimës së athët të erës.
Kënaqu valës së bukur të detit
dhe aromës së blirit.
Pranoje në ball bulëzën e bukur të djersës.
Dhe etjen e buzës prej zhegut pranoje.
Vetëm njerëzit...
njerëzit kurrë mos mendo ti përbuzësh.
Dhe atij që vrëngër nëse i ndodh të të vështroj,
zgjati dorën e ndershme të mirësjelljes..
Kënaqu bir prej prurjeve të bukura tw jetës...
………..

Submitted: Thursday, July 24, 2014

Topic of this poem: art

Form:


Do you like this poem?
0 person liked.
0 person did not like.

Read this poem in other languages

This poem has not been translated into any other language yet.

I would like to translate this poem »

word flags

What do you think this poem is about?

Comments about this poem (Letër tim biri. by skender iljaz braka )

Enter the verification code :

There is no comment submitted by members..

Trending Poets

Trending Poems

 1. 04 Tongues Made Of Glass, Shaun Shane
 2. The Road Not Taken, Robert Frost
 3. Still I Rise, Maya Angelou
 4. If, Rudyard Kipling
 5. Daffodils, William Wordsworth
 6. Jiske Dhun Par Duniya Nache, Kumar Vishwas
 7. Invictus, William Ernest Henley
 8. Fire and Ice, Robert Frost
 9. If You Forget Me, Pablo Neruda
 10. Tonight I can write the saddest lines, Pablo Neruda

Poem of the Day

poet William Wordsworth

Oft I had heard of Lucy Gray:
And, when I crossed the wild,
I chanced to see at break of day
The solitary child.

No mate, no comrade Lucy knew;
...... Read complete »

   

New Poems

 1. Love Note 6, Michael P. McParland
 2. Sending Words about Overnight in Fishing.., Luo Zhihai
 3. Give me 'all of you', Juwon Daniel
 4. Leprosy eradication., Gangadharan nair Pulingat..
 5. Beyond The Dotted Lines, Asma Riaz Khan
 6. if I die young, Juwon Daniel
 7. Story of snow., Gangadharan nair Pulingat..
 8. She Wanted, Spiritwind Wood
 9. When love was born, Lehlohonolo Selai
 10. There is a Configuration of the Universe, michael walkerjohn
[Hata Bildir]